14. dubna 2022
Ruská agrese vyhnala z domovů miliony Ukrajinců, z nichž někteří dorazili i do našeho města. Pomoc, do jejíž přípravy se zapojila radnice i veřejnost, již má téměř tři stovky příjemců. Starosta František Padělek na veřejném zasedání Zastupitelstva města shrnul aktuální stav aktivit pomáhajících s ubytováním, adaptací i vzděláváním dětí a začleňováním dospělých uprchlíků.
„Z důvodu nutnosti reagovat na migrační vlnu velkého rozsahu na území České republiky z oblastí Ukrajiny zasažených válečným konfliktem, bylo třeba reagovat okamžitě a poskytnout humanitární pomoc občanům, kteří ji v danou chvíli potřebovali. Od vypuknutí válečného konfliktu se každý den na roudnické radnici pravidelně schází krizový štáb, který operativně řeší urgentní věci,“ uvedl starosta města František Padělek bod včerejšího veřejného zasedání Zastupitelstva města Roudnice nad Labem, ve kterém shrnul všechny dosavadní úkony zajišťované v souvislosti s pomocí Ukrajincům.
Usnesením Vlády České republiky bylo v polovině března starostům obcí s rozšířenou působností uloženo zajistit zařízení s kapacitami (tzv. dočasné nouzové přístřeší a ubytování) pro ubytování osob přicházejících z území Ukrajiny za účelem udělení dočasné ochrany. Dále měli zajistit provoz těchto zařízení a v případě nouzového přístřeší zajistit jejich základní vybavení a zásobování těchto zařízení. V neposlední řadě také přijmout vhodná opatření k zajištění jejich bezpečnosti za pomoci obecní policie. Doposud byly dány do výpůjčky tři městské byty s tím, že do konce letošního června nebudou z humanitárních důvodů požadovány náklady za pronájem a energie. V současnosti je připravována výpůjčka dalších bytových prostor, u kterých by mělo být postupováno obdobně. Jednalo se o prázdné jednotky po nedávné rekonstrukci, které bylo třeba doplnit o základní vybavení, včetně elektrospotřebičů. S jejich zakoupením pomohly i sponzorské dary.
K datu 14. dubna bylo v Roudnici nad Labem registrováno 296 ukrajinských občanů. (v celém správním obvodu obce s rozšířenou působností pak celkem 559) Město na základě usnesení Vlády ČR a pokynu hejtmana zajistilo pro občany Ukrajiny nouzové ubytování ve spolupráci s BK Real v areálu Pod Lipou a hotelem Magnolia na Karlově náměstí. Do doby, než jim byla poskytnuta finanční dávka prostřednictvím Úřadu práce, jim také zajistilo stravování. V nejbližších dnech by měla být také plně zpřístupněna nově zřízená komunitní kuchyně pro ukrajinské občany, kteří jsou ubytováni v tomto režimu a chtějí si sami vařit. Ve spolupráci a s majiteli objektu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných vniklo i nouzové přístřeší pro několik desítek lidí. V rámci plnění výše uvedených povinností vedení města zajistilo vybavení a stravování, které je jako humanitární pomoc také hrazeno z městského rozpočtu.
„Pro ubytování jsme měli vytipován i další objekt, a to „Kavárničku seniorů“. Ta však nesplnila podmínku minimálního rozsahu standardů, které si Ústecký kraj v mezidobí stanovil. Zůstává tak dále v rezervě pro případ, že by byl vznesen požadavek na další ubytovací kapacity,“ doplnil starosta.
Další důležitou aktivitou je zabezpečení adaptace dětí, jejich vzdělávání a vhodných volnočasových aktivit. V této oblasti se Roudnice nad Labem řídí metodikou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Ve Městem zřizovaných základních školách je již k výuce přijato 26 dětí a 8 v mateřských. V Domu dětí a mládeže Trend byla začátkem dubna zřízena tzv. adaptační skupina, která má pomoci dětem uprchlíků zvyknout si na novou zemi, jazyk a následně jim usnadnit nástup do školy. V rámci stávajícího provozu zařízení byly pro ukrajinské děti také zavedeny bezplatné volnočasové kroužky. Město v rámci adaptačních aktivit spolupracuje i se ZŠ Smart.
„Rádi bychom, aby se ukrajinské děti co nejlépe začlenily a měly smysluplnou náplň volného času, která by jim pomohla překonávat těžké období, kterým se svými nejbližšími procházejí. V létě, kdy se o ně nebudou moci plně starat školská zařízení, tak pro ně bude silami Říp, o.p.s. zorganizován i příměstský tábor. O možnostech dalších podobných aktivit komunikujeme se sportovními a zájmovými kluby,“ říká starosta Padělek.
V oblasti začleňování dospělých osob roudnický odbor sociálních věcí aktivně spolupracuje s Úřadem práce, charitativními spolky a firmami v regionu. Kromě základního poradenství (osobního i na linkách pomoci Ukrajině 606 040 752 a 602 493 820) se jedná o zajišťování materiální pomoci nebo asistenci při shánění zaměstnání či ubytování trvalejšího charakteru. Daří se organizovat i kurzy češtiny pro dospělé.
„Významně pomáhají i občané Ukrajiny, kteří v našem městě trvale pobývají delší dobu. Za všechny bych vzpomenul zejména Ivanu Larovou, Volodimira Kulivara a Ruslanu Procházkovou. Jejich spolupráce je významná zejména v rámci komunikace s uprchlíky. Děkuji ale i všem občanům, kteří se zapojují do pomoci Ukrajincům,“ oceňuje pomoc místních starosta.
Aktuální náklady na zabezpečení ukrajinských válečných běženců bylo z finančních prostředků Roudnice nad Labem zatím vynaloženo více než půl milionu korun a výdaje dále porostou. O proplacení vzniklých nákladů je s Ústeckým krajem jednáno. Zda a v jaké výši bude však tato pomoc proplacena v tuto chvíli zatím není známé.
Prostřednictvím kamery roudnické televize se můžete seznámit se střípky několika osobních příběhů "našich" uprchlíků, kteří nalezli dočasné zázemí přímo v Roudnici nad Labem: